Kwiat kiedyś kojarzący mi się ze słońcem i latem bo zawsze od kiedy pamiętam wysiewany był w ogrodzie i cieszył oczy żółto-pomarańczowym kolorem. Jednak kwiaty nagietka nie tylko zachwycają nas swoim wyglądem. W naszym domu mają również szerokie i bardziej praktyczne zastosowanie. Dodajemy je do sałatek, serów podpuszczkowych, twarogów, robimy z nich napary do picia, przemywania i do kąpieli.
Od dawna wiadomo, że nagietek lekarski posiada wspaniałe właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Używany jest do leczenia ran i podrażnień skóry. Nagietek ma bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwwirusowe. Ma też właściwości immunostymulujące i dzięki temu nadaje się do dezynfekcji i leczenia drobnych ran, zapalenia spojówek, skaleczeń, spierzchniętej skóry, na siniaki, oparzenia, grzybice, trądzik, infekcje skóry, użądlenia pszczół, wysypki i inne drobne podrażnienia. W dodatku stymuluje produkcję kolagenu w miejscach skaleczeń, dlatego jest świetny w celu zmniejszenia blizn oraz pomaga w likwidacji rozstępów. Kuracją nagietkiem wzmacniamy organizm do walki z chorobami i infekcjami. Napar z nagietka można pić również profilaktycznie, aby wzmocnić organizm w okresie wzmożonych infekcji. Możemy go używać jako napar do kąpieli, jako kompresy, do mycia, a także w formie balsamu, kremu, maści, olejku do masażu, parówki do twarzy, nalewki i „herbaty”. Można go pić, ale napar można używać również do płukania gardła w razie infekcji, ponieważ działa przeciwzapalnie i może złagodzić ból gardła, owrzodzenia w jamie ustnej i stany zapalne w jamie ustnej i gardle.
Nagietek wykazuje nie tylko silne właściwości przeciwzapalne, ale również przeciwgrzybicze. To idealny środek leczniczy przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, a także przy chorobie pęcherzyka żółciowego, ponieważ działa żółciopędnie. Jest naturalnym lekiem rozkurczowym, szczególnie pomocnym przy bólach menstruacyjnych, regulującym cykl. Pomaga również w trakcie klimakterium. Ma właściwości uspokajające, obniżające wysokie tętno i ciśnienie krwi. A co najważniejsze jest środkiem zapobiegawczym przeciw nowotworom, ponieważ potrafi wiązać toksyczne związki przemiany materii. Zaleca się również stosowanie go w okresie rekonwalescencji po usunięciu raka i po operacjach żołądka, czy jelita. Nagietek leczniczy jest to roślina jednoroczna, kwitnąca latem – od czerwca do września. Teraz jest więc najlepszy czas na zbiór. Płatki kwiatów zebrane w słoneczny dzień należy suszyć w ciepłym, suchym, przewiewnym i ciemnym (by nie straciły koloru) miejscu lub użyć suszarki do warzyw i owoców i suszyć w temperaturze 35-45 stopni.
2 łyżki płatków nagietka
zalej 0,5 litra wody i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez
ok. 15 minut.Odstaw do naciągnięcia, a następnie przecedź.
Gdy napar przestygnie możesz dodać jasny miód (np. lipowy, akacjowy, wielokwiatowy, wrzosowy).
Pij 2-3 szklanki w ciągu dnia.
Napar z nagietka jest jak najbardziej wskazany dla dzieci. Należy jedynie zrobić słabszy napar – 1 łyżeczką na 1 szklankę wody.
Polecamy:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz