piątek, 10 lutego 2017

MAKI SUSHI

Uwielbiamy sushi i to do tego stopnia, że czasami musimy przyjąć większą dawkę tego przysmaku, by zaspokoić swoje pragnienie. Myślę też, że większość fanów sushi podobnie jak my, po pewnym czasie idzie o krok dalej i próbuje przygotować je w domu. Wspólna zabawa jest przednia, gdyż wszyscy domownicy angażują się w przygotowanie, a satysfakcja gwarantowana. Spróbujcie:)

SKŁADNIKI
- ryż do sushi 250 g
- opakowanie nori ( 5 arkuszy)
ZAPRAWA DO RYŻU
na 250g ryżu
- 2 łyżki octu ryżowego
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka soli

DO PODANIA
- sos sojowy
- imbir marynowany
- wasabi (może być zwykły biały chrzan)

AKCESORIA
mata bambusowa do rolowania, pałeczki i osty nóż
  • ZESTAWIENIA
  •  łosoś wędzony+ogórek zielony+serek śmietankowy+wasabi
  •  sałata karbowana+łosoś wędzony+awokado+wasabi
  •  sałata karbowana+łosoś wędzony+tykwa marynowana+czerwona papryka+wasabi
  •  sałata karbowana+grillowany łosoś w sosie teriyaki +awocado+papryka+wasabi
  •  tykwa marynowana+daikon+sałata karbowana+seler naciowy+serek chrzanowy+wasabi

    PRZYGOTOWANIE
    ryż do sushi

    Odmierzoną ilość ryżu płuczemy zimną wodą na sitku. Następnie przesypujemy ryż do dużego garnka. Zalewamy zimną wodą i przeczesujemy palcami. Wylewamy wodę i wlewamy nową. Czynność potarzamy 4-5 razy, aż woda będzie przezroczysta. Zalewamy ryż ostatni raz nową wodą i odstawiamy na 20 minut, aż ziarna staną się mleczno- białe. Odcedzamy ryż i wsypujemy go do garnka. Zalewamy wodą w takiej ilości jakiej był ryż. Stawiamy na kuchence i zagotowujemy wodę. Mieszamy od czasu do czasu. Gdy woda się zagotuje przykrywamy garnek pokrywką i gotujemy 15 minut na najmniejszym ogniu przez 15 minut. Po tym czasie odstawiamy garnek z ognia i nie odkrywamy przez kolejne 15 minut. Ryż wchłonie wodę i będzie idealnie ugotowany. Jeśli chcecie trochę zaszaleć można również podzielić ryż i do części dodać szafran lub kurkumę by uzyskać kolor zółty.

    W tym czasie przygotowujemy zaprawę do ryżu. Składniki mieszamy w małym rondelku, na bardzo małej mocy, aż się rozpuszczą (nie gotujemy!). Zaprawę dodajemy do ugotowanego ryżu i delikatnie mieszamy. Ryż przekładamy do miski i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Ciepły ryż spowoduje, że glony staną się gumowate i niesmaczne.

    Przygotowujemy składniki. Składniki myjemy i kroimy na odpowiednie porcje. Z ogórka, wycinamy miąższ i kroimy w cieniutkie paski. Awokado, paprykę i daikon również kroimy w paski. Sałatę myjemy. Łososia porcjujemy na mniejsze płaty.

    ROLOWANIE
    Przygotowujemy matę bambusową i miseczkę z wodą do maczania palców. Na macie kładziemy arkusz nori. Ryż układamy na matowej stronie. Na 2/3 powierzchni nori układamy ryż, układamy go cienko. Gdy ryż się klei, moczymy ręce. W połowie ryżu, układamy składniki. Na koniec noża nakładamy wasabi
    i smarujemy linię wzdłuż krawędzi (po stronie bez ryżu).
    Matę zawijamy do środka, rolując w górę. Rolka powinna być ciasno zwinięta. Ostrym nożem kroimy rolkę na kawałki (na jeden kęs). Podajemy z marynowanym imbirem, maczając w sosie sojowym (kupuję z niską zawartością soli).
    Polecam:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz